Dwa oblicza Chin – spotkanie w Klubie Nad Silnicą

Siódmego grudnia 2019r. zebrała się liczna grupa osób, aby wysłuchać prelekcji o Chinach. Ale na spotkaniu oprócz słowa były też obrazy wykonane przez „naszych” turystów, tj. Krystynę Witoń i Wiktora Kuźmuka.

Tytuł „Dwa oblicza Chin” pokazuje o czym będziemy słuchać, a więc będą to Chiny dawne, sprzed 4 tysięcy lat p.n.e. i te obecne  z  dnia dzisiejszego. Obecne Chiny to najludniejsze państwo świata, 1,4 mld ludności co stanowi 19% populacji światowej, pod względem powierzchni zajmują 3 miejsce na świecie. Nasi prelegenci byli w Chinach przez 12 dni, zwiedzili stare miasta i  miasta prawie z XXI wieku np. Szanghaj z budowlami o 121 piętrach i z windami jeżdżącymi z prędkością 20m/sek),często poruszali się rikszami lub pociągami z prędkością 345 km/godz ! Moja opowieść będzie się  opierała na Ich notatkach (dzięki!), a to co zapamiętałam:

1/Świątynia Niebios (Świątynia Nieba i Ziemi) wybudowana w 1406- 1420r. kompleks świątyń (pow.2.73km2) w centralnej części Pekinu. Na osi południkowej wzniesiono 3 główne grupy zabudowań , łączy je Czarny Most (360m kładka), pośrodku okrągły ołtarz gdzie cesarz składał ofiary.

2/ pobyt w Teatrze Lee Garden na tradycyjnej chińskiej operze – przeważnie występują mężczyźni śpiewając przy wtórze cymbałów. Opera powstała w III w n.e.

3/ Letni Pałac i Święta Droga – kompleks parkowo-pałacowy jako miejsce odpoczynku dla cesarzy. Rezydencja budowana była w latach 1115-1234, jest Wzgórze Długowieczności, liczne ogrody, altanki, pawilony, jezioro sztuczne. Święta Droga  to budowle prowadzące do grobowców cesarzy dynastii Ming , chowano tam wszystkich cesarzy. Przepiękne są  te parterowe drewniane budowle o czerwonych ścianach i bogato zdobionych dachach.

4/Wielki Mur – obrona przed atakami plemion mongolskich (8861,8 km całkowita długość) , sięgał od granicy z Koreą do pustyni Gobi), zbudowany z ubitej ziemi, kamieni.

5/Plac Niebiańskiego Spokoju (Tian’anmen) – wielki plac przed Zakazanym Miastem. Plac i Brama Niebiańskiego Spokoju powstał w 1417r. Jest tu Muzeum Walki Ludu i pomnik Bohaterów Ludu.

6/Zakazane Miasto  – codziennie zwiedza je ok.60 tys turystów. Znajduje się tu 980 budynków, 9 ooo pawilonów, 9999 okien.. Podczas przenoszenia stolicy Chin z Nankinu do Pekinu (1406 – 1420r.) pracowało tu 100 tysięcy artystów, rzemieślników i prawie milion niewykwalifikowanych robotników. Miasto otoczone jest fosą z wodą o szerokości  58m.

7/Miasto Xian powstało  3 tys lat temu – tu zaczynał się „jedwabny szlak”.  Obecnie centrum gospodarcze i kosmiczne! W pagodzie Dzikiej Gęsi  (wieża o wysokości 652m) przechowywane są figurki Buddy.

8/ Muzeum Terakotowej Armii – 210r. pne. Na ceglanej  posadzce znajdowało się 8,1 tysięcy figur o naturalnej wysokości, oprócz ludzi są figury zwierząt, przedmioty gospodarcze i inne,

9/Grota Smoczej Bramy – wykuto 100 tysięcy wizerunków Buddy,  jest  tu ok 750 niszy i 400 pagód ,znajduje się  też klasztor Szaolin (wybudowany w 495r jest ośrodkiem nauki chińskich sztuk walki

10/Szanghaj – miasto o 30 milionowej ludności, istnieje od XVIw , od 19 wieku główny ośrodek gospodarczy, handlowy, port przeładunkowy. Obok Starego Miasta z 16 wieku z dużą ilością luksusowych butików, drewnianej zabudowy z 17 i 18 wieku, są też drapacze chmur jak Shanghai Tower (632m), platforma widokowa na wysokości561m, znajduje się tu 106 wind jeżdżących z prędkością 20m/s. Niesamowite wrażenie robi widok Szanghaju nocą.

Jeszcze długo można by wymieniać cuda , te najstarsze  i obecne.  Nasi podróżnicy poruszali się rikszami po starych uliczkach Pekinu i pociągami o prędkości ponad 300km/h, a nawet pociągiem  magnetycznym o prędkości max 431 km/h. Oglądali przepiękne parki, altany, budowle ale i najnowocześniejsze obiekty olimpijskie z 2006r.  Jedli” kaczkę po pekińsku” w starych restauracjach i pili zieloną herbatę w herbaciarniach z sandałowego drewna. Widzieli Nefrytowego Buddę leżącego i siedzącego. Wieczorami brali udział w zabawach Chińczyków na ulicach miast, spotyka się  też grupy mieszkańców uprawiających różne sporty.

Chiny fascynują barwami, kulturą, pięknem  przekraczającym granice naszej wyobraźni, cuda natury wykonane rękami ludzkimi. Są trudne do przybliżenia, poznania i zrozumienia. Nauki o bezinteresownej pomocy Konfucjusza i Buddy kłócą się wyraźnie z chęcią  ciągłego powiększania majątku nawet kosztem innych.

Wyszłam z tej prelekcji  i pokazu fotografii zachwycona, myślę, że i inni  uczestnicy spotkania byli też pod silnym wrażeniem. Bardzo serdecznie dziękujemy Pani Krystynie i Panu Wiktorowi za pokazanie „innego świata”, kolorowego , czasami aż dziwnego.

 Próbowałam opisać swoje wrażenia  Bogda Matachowska, zdjęcia wykonał Ryszard Misiorek

dzięki

Slajdy prezentowane w trakcie spotkania.

Zdjęcia z Klubu N/Silnicą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *