Prelekcja ks. Dra Andrzeja Kwaśniewskiego

Przygotowania do  powstania w diecezji kieleckiej zaczęto od  Zjazdu we Wrocieryżu w kościele pod wezwaniem Matki Boskiej z Dzieciątkiem  w dniach 7 – 19 listopada 1862 r. który zorganizował proboszcz Franciszek Wroński przy udziale  ks. Kazimierza Wnorowskiego i ks. Józefa Ćwiklińskiego oraz dr. med. Franciszka Ksawerego Gawrońskiego oraz ks .Zająca ( prowadzącego konsystorz  u bp. kieleckiego Michała Majerczyka) i występującym  jako nieoficjalny przedstawiciel biskupa kieleckiego. Na Zjazd przybyło ok.40 księży i Karol Czaplicki – emisariusz Rządu Narodowego.

Bp Michał Majerczyk zabronił księżom udziału w zjeździe i nie wziął w nim udziału, zaś obrady prowadził F. Gawroński. Natychmiast  po zjeździe Ochrana otrzymała donos o tych obradach ustami nauczyciela  Leonowicza. W wyniku tej zdrady organizatorzy zjazdu zostali  aresztowani i osadzeni w X pawilonie cytadeli w Warszawie. Jedynie ks. Grabowiecki uniknął osadzenia, bo ochronił go Rosjanin Malinowski unita. Bp. Wincenty Popiel i ks.ks Skulski i Smółka zabiegali o zwolnienie z katorgi organizatorów Zjazdu we Wrocieryżu.

W diecezji sandomierskiej podobny Zjazd odbył się w Świętomarzu w dn.29 października 1862r. w sprawie Odezwy Komitetu Centralnego Narodowego o poparcie Tajnego Rządu Narodowego.

Na to spotkanie przybyli trzej wysłannicy Rządu i i księża Saturnin Golc, Stanisław Świątkiewicz i Kacper Kotkowski – mąż zaufania. Uchwałę redagował ks. Stanisław Fijałkowski.

Powstanie Styczniowe roku 1863 w Seminarium Kieleckim mimo surowego zakazu  bp. Majerczyka , który włożył wielki wkład w  dobry poziom wykształcenia kleryków i, liczyło 50 alumnów i  z nich 20% wzięło udział w powstaniu. Królestwo Polskie w tym czasie miało administrację apostolską  tymczasową  i od 1846 r. biskup z Krakowa nie mógł prowadzić diecezji kieleckiej. O fakcie udziału alumnów w powstaniu pisał w pamiętnikach ks. Smółka proboszcz z Olkusza, iż po  spotkaniu w Seminarium z bp. Majerczykiem młodzi  uciekli do powstania o 2 w nocy. Także w szkole średniej po sąsiedzku z Seminarium, wzięli udział w powstaniu uczniowie szkoły, wśród nich Aleksander Głowacki ( Bolesław Prus).

Biskup  Wincenty Popiel  z Miechowa również zabraniał udziału duchownym w powstaniu.

Tyle udało mi się opisać z ciekawej prelekcji księdza Andrzeja i oczekujemy na dalszą część tych wydarzeń.

Halina Główkowska

zdjęcia wykonał Ryszard Misiorek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *