Wczasy 2019 – Krynica Morska wrzesień 2019

W okresie 25 sierpnia  do 7 września 2019 kolejna grupa naszych studentów ( 51 osób) wypoczywała w Domu Wypoczynkowym „CARO” w Krynicy Morskiej w odległości ok.35 m od morza, w otoczeniu lasu sosnowego, z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Wyżywienie było „domowe”, atmosfera serdeczna między uczestnikami i właścicielką, wszyscy odpoczywali, opalali się (temperatura ok.30 stopni, )i miło spędzali czas wg własnych zainteresowań jak spacery, pogawędki i tp.

Krynica Morska leży na Mierzei Wiślnej, między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślnym. Obszar lądowy Krynicy Morskiej jest w całości objęty Parkiem Krajobrazowym Mierzeja Wiślana, są ścisłe rezerwaty przyrody, siedliska ptaków i dużo urokliwych miejsc w lasach. Pierwsze osadnictwo pochodzi z 1258 –  1282r (nazwa Lipa). W międzyczasie osada należała do Zakonu Krzyżackiego, Gdańska, Elbląga. Miejscowość znacznie się rozbudowała po II wojnie, a od 2 kwietnia 1991r powstało miasto o nazwie Krynica Morska (1335 mieszkańców  (2014r)– jedno z najmniejszych miast w Polsce).

Krynica Morska to miasto z ciągle rozwijającym się ruchem turystycznym, nowymi pensjonatami, apartamentami, zagospodarowanymi  plażami (piękny biały piasek), punktami kulinarnymi ( co  za pyszne lody!), duży wybór ryb świeżych, wędzonych, gotowanych ….
Ostatnio oddano dla turystów Promenadę Nadmorską i Bulwar Słoneczny. W pobliżu naszego siedliska znajduje się latarnia morska odbudowana w 1951 r. Oglądaliśmy porty, kościół parafialny, ciekawą ulicę o nazwie Teleekspresu…z zachowanymi willami z początku XX wieku.. Pomnik Pierwszych Osadników z 2010r (rybak ciągnący sieć z rybami. Podczas wycieczki autokarowej do miejscowości Piaski (3 km od Piasków znajduje się granica Unii Europejskiej z Federacją Rosyjską) zatrzymaliśmy się na wzniesieniu Garb Wielbłąda , jest to najwyższy punkt  (49,5 m n.p.m.) na Mierzei Wiślanej, gdzie widać Zatokę Gdańską i Zalew Wiślany. Miejscowość ta posiada port rybacki, restauracje rybne, kościół i jest zadbana.

Właścicielka Caro zorganizowała wycieczkę promem do Fromborka, Główną atrakcją oprócz płynięcia przez Zatokę Wiślaną  jest zwiedzanie Zespołu Katedralnego z gotycką bazyliką (piękna!!) Wniebowzięcia NMP, z zabytkowymi stellami, ołtarzami, z grobem Mikołaja Kopernika i innych kanoników i wysłuchać półgodzinnego koncertu  na zabytkowych organach. Zwiedziliśmy dawny pałac biskupi – obecnie Muzeum Mikołaja Kopernika., gdzie są rękopisy M. Kopernika, przyrządy astronomiczne i inne przedmioty związane z badaniami naukowymi Kopernika. Na Wzgórzu Katedralnym stoi monumentalny pomnik wielkiego astronoma.
Do innego gatunku należy spotkanie z popularną piosenkarką lat 60-70 tych XX wieku – Hanną Rek, (1937) wysłuchaliśmy licznych piosenek z naszej młodości np. Złoty pierścionek, opowieści p. Hanny o swym życiu, nie zawsze dobrym.

Pobyt w Caro okazał  się  miły, pełen pozytywnych wrażeń, zwiedziliśmy ciekawe miejsca w rejonie , wyżywienie serwowane było smaczne, urozmaicone, co niektóre osoby narzekały na za duże porcje. Tak w skrócie wspominam te wakacje, które są zasługą organizatorki p. Doroty Szczerby i p. Violi właścicielki.

Dziękujemy

Opisała  Bogda Matachowska    
Zdjęcia Jolanta Majecka