Szalom na Wspólnej

W Chmielniku święto muzyki, teatru, tradycji

„Szalom na Wspólnej”i inne – DNI KULTUR w Chmielniku

Zapraszamy do Chmielnika na bogaty w wydarzenia Festiwal Dni Kultur – tradycyjnie w trzeci weekend czerwca, czyli 15 – 16.06 (sobota, niedziela). Teatry uliczne, koncerty klezmerskie, muzyka rozrywkowa, prezentacje wokalne, spektakl teatralny w synagodze, wystawy, lokalni artyści od najmłodszych po najstarszych, żydowskie i polskie przysmaki. Wyczarujemy retrosalonik, przypomnimy święta żydowskie, będzie osada średniowieczna.   

Sobota przebiega w konwencji Spotkania z Kulturą Żydowską pod hasłem „Szalom na Wspólnej”. Wydarzenia artystyczne i edukacyjne będą się odbywały na scenie przy synagodze oraz w synagodze (ul. Wspólna 14), a także w strefie sąsiednich ulic.

15 czerwca (sobota) uliczki Chmielnika przeistoczą się w pachnący czulentem i gęsiną sztetl, czyli miasteczko zamieszkałe przez przedwojenną ludność żydowską, z jej kolorytem, codziennością, kulturą.Jest to pierwszy dzień Festiwalu Dni Kultur.

Zaczynamy o godz. 14 na babińcu synagogi wernisażem oryginalnej  wystawy ze Stanów Zjednoczonych „Story –line”,dedykowanej dawnym polskim sztetlom i żydowskim rodzinom.Amerykańska artystkaSusan Cooper spotka się z naszymi gośćmi. Następnie zapraszamy na promocję książki Nasi Sąsiedzi Żydzi. Z dziejów relacji polsko – żydowskich na Kielecczyźnie w XX wieku i spotkanie z autorami (synagoga, sala im. Leopolda Kozłowskiego).Książka wydana przez IPN jest efektem kilkuletniego projektu edukacyjnego.

 O godz. 15:30 nastąpi rozstrzygnięcie VII edycji Konkursu „Nasi Sąsiedzi Żydzi”; o 16:00 – spektakl taneczny W imię…  Chrześcijańskiego Teatru Tańca (scena przy synagodze). Jak w imię Boga religie monoteistyczne zapominają o miłości bliźniego? Jak łączyć, a nie dzielić? – na to pytanie – tańcem – odpowiedzą artyści. Wieczorem od godz. 19. 30 na ulicznej scenie  – koncerty klezmerskie:Chanajki (Białystok) i  Wieczernik (Kielce).

Bogactwo kuchni żydowskiej i polskiej na stoiskach, rękodzieło, strefa zabaw dla dzieci, pokazy żydowskiego święta Szawuot na ulicach Chmielnika, warsztaty plastyczne – będzie się działo wokół synagogi!

Integralną część  stanowi  widowisko teatralne  Żyd – wieczny tułacz w wyk. Grupy Muzyczno-Teatralnej HAMESH, Chóru JCC Kraków oraz muzyków z Piwnicy pod Baranami (synagoga, godz. 17. 30  jedyne wydarzenie biletowane, wstęp 30 zł).

W roli głównej Marek Pyś

Chór JCC pod dyrekcją Walentyna Dubrowskiego

Tomasz Kupiec (kontarabas), klarnet Janusz Witko (Piwnica pod Baranami)

Reżyseria Elżbieta Borkowska

Na niedzielę (16 czerwca) czekają z niecierpliwością miłośnicy klimatów folklorystycznych, ale i średniowiecznych, a wszystko nadal  z żydowskim akcentem.

Początek o godz. 13. 30 – Przegląd Piosenki Klezmerskiej im. Leopolda Kozłowskiego (k. synagogi).

W programie na Rynku, od godz. 14: przemarsz spod Chmielnickiego Centrum Kultury na Rynek w asyście mażoretek, Młodzieżowej Orkiestry Dętej i aktorów, którzy wcielą się w postacie średniowieczne. Na scenie wystąpi  młodzież  szkolna;licealiści  – w montażu słowno-muzycznym pn. „Inne światy- wspólny los. Rzecz o Gustawie Herlingu-Grudzińskim”, gimnazjaliści przedstawią „Meandry uczuć” na bazie  „Balladyny” J. Słowackiego. Tradycją stało się wręczanie statuetek Chmielnickiego Augusta dla osób zasłużonych na rzecz  Ziemi Chmielnickiej. Na zakończenie koncerty: dedykowany Annie Jantar oraz muzyki disco: zespołów FOX i popularnego After Party.I wreszcie wspólna zabawa do białego rana z zespołem Seger.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *