Rajd Seniorów „Góry Świętokrzyskie 2019”

Po raz ósmy Świętokrzyski UTW wraz z Kołem Przewodników Świętokrzyskich w Kielcach zorganizował rajd dla słuchaczy uniwersytetów trzeciego wieku.
Dnia 6.06.br na czterech trasach rajdu stawiło się ok.150 uczestników min. z Tarnobrzegu, Ostrowca Świętokrzyskiego, Łagowa, Chęcin i oczywiście nasze kieleckie uniwersytety „Ponad Czasem”
i Świętokrzyski UTW.

Zaplanowane trasy rajdu to:
1. Słowik – rez. Biesak – G.Pierścienica – Stadion Leśny.
2. Bukówka – G.Telegraf – Kawetczyzna – Stadion Leśny
3. Podkarczówka – G. Brusznia – Białogon – rez.Biesak – Stadion Leśny.
4. Jaskinia Raj – G.Patrol – Słowik – rez. Biesak – Stadion Leśny.
Długość tras rajdowych ok. od 8km do 14km.

Założony przez organizatorów cel rajdu to popularyzacja walorów krajoznawczych Gór Świętokrzyskich i miasta Kielce oraz integracja seniorów.

Mimo dużego upału wszyscy piechurzy bez szwanku zameldowali się w punkcie docelowym tj . na zielonych terenach restauracji „Cztery Konie”. Koleżanki z punktu sanitarnego, przy wejściu ratowały spragnionych turystów dużym kubkiem ziołowej herbaty, własnoręcznie przygotowanej z mięty, róży i cytryny.
Po posiłku rozpoczęły się tańce. Młodziutki didżej świetnie się sprawił. Przygotował mix muzyczny sięgając także do modnych w naszych młodych latach tańców. Wszyscy ochoczo uwijali się na parkiecie. Przypomniany „twist” i „rock and roll” całkiem dobrze wypadł w naszym wykonaniu.

W przerwie tanecznej kierownik tras rajdowych przeprowadził konkurs wiedzy o Górach Świętokrzyskich. Wszystkie zespoły reprezentujące poszczególne trasy przygotowane były doskonale. Emocji przy tym nie brakowało. Mimo upału głowy „parowały” szukając właściwych odpowiedzi na wylosowane pytania.

Wśród braci turystycznej wyróżniały się dwa zespoły gdyż ubrane były w swoje organizacyjne koszulki. Uniwersytet „Ponad Czasem” łatwo było rozpoznać po żółtych koszulach a słuchaczy z tarnobrzeskiego UTW po ciemnoniebieskich.
Każdą grupę na trasie rajdu prowadził profesjonalny przewodnik świętokrzyski, który opowiadał ciekawostki historyczne i geologiczne związane z przemierzaną trasą.

Cele rajdu z pewnością zostały osiągnięte.
Honorowy patronat rajdu sprawowali:
v-ce Marszałek Woj. Świętokrzyskiego – Renata Janik
Wojewoda Świętokrzyski – Agata Wojtyszek
Prezydent Miasta Kielc – Bogdan Wenta

Jadwiga Dula
Kielce dn.9.06.2019

Zdjęcia: Jadwiga Dula i Teresa Gremba

2 thoughts on “Rajd Seniorów „Góry Świętokrzyskie 2019”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *