Nasz Jubilat – Henryk Janyst, 95 rocznica urodzin

Henryk Janyst – najstarszy wiekiem i stażem student, ale równocześnie jeden z najsympatyczniejszych kolegów. Trudno w skrócie opowiedzieć o Nim – kielczanin z urodzenia. Wraz z ojcem i stryjem członek oddziału Wilka (Tatar), przemierzający z oddziałami Barabasza leśne ścieżki partyzanckie Kielecczyzny. Za swą działalność partyzancką uhonorowany ryngrafem z napisem:” W dowód uznania za wykonanie działań bojowych Oddziałowi „WILK” p- Komenda Obwodu Kielce” 10.06.1944r”.
Był to jedyny oddział tak uhonorowany z działających na Świętokrzyskiej Ziemi. Po wojnie pracował na Dolnym Śląsku jako kierownik budowy, u nas m.in.  budował przekaźnik TV na Św. Krzyżu. W wolnych chwilach zajmował się metaloplastyką. Były to tzw. „czekanki” czyli rysunki kute w blasze miedzianej, mosiężnej lub stalowej. Ponadto chórzysta (do ubiegłego roku) chóru Cantabile, autor wspomnień partyzanckich i miniaturek (2 tomiki), które  są wspaniałe i pokazują różne drobiazgi, jakie spotykają nas w życiu. Co jeszcze mogę powiedzieć o moim dobrym Koledze ….dżentelmen, zawsze pełen galanterii i miłych słów dla bliźnich. Bliżsi znajomi twierdzą, że jest miłośnikiem i wykonawcą smakowitych nalewek i dań kulinarnych oraz wypieków, zwłaszcza pierników. Lubuje się w dobrej literaturze…czy można coś więcej powiedzieć?                           

Bogda Matachowska

Fot: Bożena Kwapińska

Kielce dn.5.06.2019

2 thoughts on “Nasz Jubilat – Henryk Janyst, 95 rocznica urodzin

    1. Wszystkie teksty są pisane dość dużą czcionką, arial 14. Myślę, że problem leży w urządzeniu (laptop, smartfon) na którym są artykuły czytane. Należy zmienić w nim ustawienia czcionki. List z podziękowaniem to małe zdjęcie. Powiększyć można na swoim monitorze klikając(Ctrl+).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *