Wiosną erotycznie – Emil Zegadłowicz

     Sobota 1 czerwca pełna słońca, wybujałej zieleni, wiosna w pełni, a więc pełno uśmiechów i radości wśród ludzi. Nie przypadkowo bohaterem spotkania był Emil Zegadłowicz (20.07.1888 Biała Krakowska – 24.2.1941 Sosnowiec) pisarz, poeta, tłumacz głównie z języka niemieckiego, znawca sztuki.
Pracował w Poznaniu w wydawnictwach literackich i w Polskim Radio. W ciągu 50 lat kariery był autorem licznych wierszy, (40 tomików), 6 powieści, dramatów i publicystyki. Najbardziej popularną  książką były „Zmory” (1935r) – o latach swego dojrzewania i nauki . Oprócz twórczości literackiej zajmował się działalnością społeczną. W 1915r ożenił się  z  Marią Kurowską. Pochowany na Cmentarzu w Sosnowcu.

Prowadził wieloletnią korespondencję ze słynną aktorką Stanisławą Wysocką. W międzyczasie poznał Marylę Stachelską, która go zauroczyła,  stworzył  dla niej tomik „Wrzosy” – jedno z arcydzieł literatury polskiej, zwłaszcza poezji erotycznej. Uważa się, że oprócz Leśmiana, czy Maryli Jasnorzewskiej, jego poezja to szczyty erotyzmu.

Koleżanki z Grupy Teatralnej recytowały wiersze z tego tomiku. Wiersze ( w ilości około 20) są zamieszczone w internecie, serdecznie zapraszam do przeczytania, może nam się przypomną miłe dawne lata… 
Recytacja wierszy była przeplatana piosenkami o miłości, piosenki które nucimy do dziś dnia : „Będziesz moją panią” (M. Grechuta), „Już nigdy”(Sława Przybylska), „Dumka na dwa serc”a (E, Górniak i M. Szcześniak), „Był taki ktoś” ( K. Sobczyk) i piosenki Brella (M. Bajor i M. Opania).

Wszyscy obecni pilnie  wsłuchiwali się w strofy poezji Zegadłowicza (mało znanej) i piękne melodie. Były to piękne chwile…. Serdecznie za nie dziękujemy Grupie Teatralnych Przyjaciół w składzie: Lidia Dębska, Teresa Homik, Marianna Kula, Małgorzata Pawlak (+obsługa techniczna i zdjęcia) i Barbara Olszowy (wybór tekstów, opracowanie, reżyseria …).

Był to naprawdę wiosenny spektakl, mówiący o wielkiej miłości, która się zdarza….

Opisała Bogda Matachowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *