Moje spotkania z Melpomeną, dr Alina Bielawska

Klub nad Silnicą dnia 25 maja 2019r..

Ogromnie sympatyczne było spotkanie  ze znakomitą  teatrolożką  panią dr Aliną Bielawską, która już na wejściu  wniosła odpowiedni  nastrój strojem , dekoracją stolika i wspomnieniami z życia własnego, by nas zaznajomić ze swoją pasją  teatrem.
Podam teraz , jak rozumieć teatr, to wiele rodzajów sztuk, które się zespalają, by słowo( Księga Rodzaju) było najważniejszym  tworzywem teatru. Halina Łabonarska ,współczesna aktorka teatralna ,określa , „że słowo ma moc, a między słowami jest … najważniejsze.” Metafizyczność, bo ziemia spotyka się z niebem.

Po tym teoretycznym wstępie wracamy do lat dziecięcych pani dr –  gdy pokochała teatr, dzięki nastrojowi rodzinnemu. Rodzice i starsza siostra  lubili teatr i cenili bywanie w nim. Szczególnie mama miała wielki wpływ na wrażliwość dziewczynki, ale i tatuś przemyconą pod spódnicą mamy, Alinkę , trzymał na kolanach w czasie spektaklu. Już w przedszkolu dziewczynka wystąpiła publicznie . Potem w szkole nr 5 w Kielcach zaczęła uczęszczać do Domu Kultury i zajęła się jej edukacją teatralną  Danuta Borchulska. Często bywała w teatrze im. S. Żeromskiego i w pamięci zachowała spektakl w  reżyserii Byrskich „Adwokat i róże”. Doświadczyła poznania aplauzu publiczności, gdy w kieleckim teatrze wystąpił Gustaw Holoubek w roli Przyłęckiego w sztuce Uciekła mi Przepióreczka Stefana Żeromskiego, owacje trwały dobrych kilka minut. Po ukończeniu szkoły średniej ,wybrała studia w Krakowie humanistyczne , polonistykę z teatrologią i  trafiła na trójkę aktorów  z teatru pod dyrekcją Pawlikowskiego , którzy ukształtowali jej profesjonalizm zawodowy. Po studiach wróciła do Kielc i podjęła pracę w Muzeum Narodowym. Założyła w nim  zespół literacko- teatralny i tworzyła ciekawe inscenizacje. Łączyła teatr amatorski z zawodowym  z miłości do Sztuki. Następnie podjęła pracę w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach i na tej wyższej uczelni stworzyła Zespół Kultury Słowa. Studenci chętnie korzystali z jej pomysłów, by wzbogacać swój język ojczysty.
Podjęła także prace badawcze i obroniła doktorat we Wrocławiu w temacie Teatr amatorski w Kielcach w XIX wieku. Przez 12 lat prowadziła na  Uniwersytecie Trzeciego Wieku sekcję teatralną. Jej do dziś trwającą w sekcji teatralnej, artystka amatorką jest Marianna Kula szczycąca się dobrą dykcją i prezentowaniem tekstów poetyckich.

Po uzyskaniu doktoratu pracowała w zmieniającej nazwy Akademii Świętokrzyskiej i w Uniwersytecie im. Jana Kochanowskiego. Obecnie pisze książki o teatrach kieleckich.
Są trzy: Teatr im. Stefana Żeromskiego przy ul. Sienkiewicza, ze znakomitym dorobkiem teatralnym za czasów dyrekcji małżeństwa Byrskich. Kielecki Teatr Tańca pod dyrekcją Elżbiety Szlufik . Obecnie uważa za najlepszy w Kielcach  Teatr Lalki i Aktora”Kubuś”pod dyrekcją Roberta Drobniucha.

W dyskusji p. Maludzińska zwróciła uwagę na fakt nieciekawego wystroju wejścia do teatru przy ul, Sienkiewicza, brak zachęcających elementów dekoracji i scenografii , by odwiedzić foyer i salę teatru. Może po remoncie to się zmieni. Na  koniec spotkania wyświetlono film autorstwa Krzysztofa Miklaszewskiego dyrektora Festiwalu Filmów Dokumentalnych dawniej NURT „ A to Kielce właśnie „ obrazujący  dzieje powojenne  teatru im. Żeromskiego, który przyniosła pani dr Alina Bielawska , bardzo dziękujemy.

Opis spotkania Halina Główkowska, zdjęcia wykonał Ryszard Misiorek

Kielce dn. 26.05.2019


[

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *