Floryda – bogactwo i dzikość

 Jeden z najbogatszych stanów USA – Floryda – była tematem spotkania w dniu 13 kwietnia 2019r Opowiadały i pokazywały slajdy  Marianna Piotrowska i Bożena Kwapińska. Półwysep otaczają wody Zatoki Meksykańskiej i Oceanu Atlantyckiego oraz stan Alabama i Georgia. Klimat tropikalny monsunowy. Żyje się tu dobrze i dwudziestu milionom ludzi nie przeszkadzają olbrzymie huragany w ilości 2 – 3 rocznie, głównie w okresie 1 czerwiec – 30 wrzesień.  Pustoszą  one duże miasta i miasteczka, uprawy, powodują niejednokrotnie śmierć wielu ludzi.

Początkowo Florydę  zamieszkiwali Indianie, później  w XVI w kolonizowali ją Hiszpanie, później Francuzi, Anglicy, w 1819r została sprzedana przez Hiszpanów Stanom Zjednoczonym a w 1845r przystąpiła do Unii jako 27 stan. Floryda w tym okresie to liczne bagna, rozlewiska, pierwsi osadnicy z północy nazwali Florydę „piekłem na ziemi”. W końcu XIX w Miami to małe miasteczko, później nastąpiła wielka ekspansja osadnictwa, budownictwa, przemysłu i to nowoczesnego jak kosmiczny, elektroniczny, centrum światowego biznesu, handlu, finansów, miejsce światowego wypoczynku, turystyki. Przyroda jest bardzo bujna, 2/3 powierzchni zajmują lasy, rozwija się rolnictwo, rybołówstwo, bogata fauna : morskie zwierzęta, delfiny, aligatory, wieloryby, gady, krokodyle i inne. Floryda o również miejsce masowego osadnictwa Kubańczyków uciekających przed reżimem Castro. Obecnie 25 % ludności to Latynosi. Na Florydzie znajdują się liczne muzea ze wspaniałymi zbiorami archeologicznymi z całego świata o których opowiedziała Marianna  a Bożena pokazała szereg zdjęć. Oglądaliśmy zdjęcia bogatej i barwnej przyrody liczne rzeki, nowoczesne trasy komunikacyjne np. Marianna pokazała drogę do jednego z miasteczek ułożoną na 42 mostach.

Oglądaliśmy i słuchaliśmy  opowieści o  Miami- mieście wielu wieżowców 40-piętrowych, portów lotniczych i jachtowych, małych domów ale i wspaniałych willi, parków, portów  jachtowych. miejsc przeznaczonych na uprawianie sportów i innych imprez. Floryda to miejsce zamieszkiwane przez ludzi bogatych, artystów, aktorów, polityków, bankierów, nawet emerytów, którzy wygrzewają się w tym „raju na ziemi”. Mieszkali tu m.in. Ernest Hemingwaj, Williams i inni. Patrzyliśmy z  zachwytem na pokazywane fotografie, robione osobiście przez Mariannę, a nawet usłyszeliśmy nagrany „głos” huraganu. Nie należał do przyjemnych a raczej budził przestrach.

Bardzo dziękujemy Obydwu Koleżankom za przygotowanie tego ciekawego tematu, a trzeba powiedzieć, że w tym „raju na ziemi” mieszka ponad 500 tysięcy Polaków.

Opisywała Bogda Matachowska a zdjęcia wykonał Ryszard Misiorek dziękujemy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *