Spotkanie z młodym poetą Arturem Dębskim

Klub nad Silnicą spotkanie w dniu  6 kwietnia 2019 r. z młodym poetą  Arturem Dębskim i towarzyszącą mu sekcją teatralną Świętokrzyskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Wstępem do tego sympatycznego spotkania był występ uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej im. L. Różyckiego prowadzony przez nauczycielkę Agnieszkę Kasiak i akompaniującego kompozytora i nauczyciela Łukasza Wosia.

Trzy dziewczynki grające na skrzypcach prowadzone przez nauczycielkę, wykonały radosna muzykę „Muszka flejtuszka” grała Zosia Rębosz z 2 klasy, następny utwór Hermana Klebanowa „Taniec milionerów” (muzyka irlandzka) wykonała Zosia Świeboda z 4 klasy i koncert skrzypcowy h-mol cz. 3 Oskara Riedinga zagrała Monika  Szczerek z 2 klasy.

Po występie nastrój był pogodny i droga wolna do prezentacji poezji naszego poety  Artura.  Chętni byliśmy nowych wrażeń artystycznych. Panie na sali zostały uhonorowane wierszem sławiącym  ich zalety. Poetę przedstawiła prowadząca spotkanie Halinka, a jego drogę życiową i artystyczną  Lidia Dębska matka poety i uczestniczka  sekcji teatralnej.

Nasz gość urodził się w Kielcach w roku 1977, tu ukończył szkołę i tworzył poezję i pracował przez 12 lat . Obecnie mieszka  z żoną w Opatowie, gdzie odnalazł spokój, ciszę, brak zgiełku i bliskie otoczenie przyrody i historii.

Wydaje i tworzy  tomiki poezji , także prozę. Często w słownictwie używa zwrotów staropolskich. Mówi o sobie, że w poezji za głównego bohatera uważa człowieka, jego opisuje i do niego zwraca się starając przekonywać szczerością, nawołuje do odkłamywania realiów życia i popiera walkę z anarchią. Świat musi się zmienić, musi być bliższy człowiekowi,  trzeba więcej z sobą rozmawiać, wzajemnie się otwierać i mniej używać środków, które odrealniają życie przez wirtualne kontakty. Zadeklamował swój utwór pt „ .Oświecenie”.

 Potem  wystąpiły koleżanki z sekcji teatralnych przyjaciół: Berta świetnie wygłosiła dwa wiersze „Staruszka” i „Nie pytaj”  dalej autor przedstawił  „Rozmowy”. Halinka „Basztę” i „Cały mój sens”.Autor wygłosił wiersz „ Do pióra”. Następnie Małgosia dramatycznie przedstawiła dwa wiersze „Obłuda” i „Przez zęby”. Lidka miała do przedstawienia hołd dla kobiet  w wierszu „ Czarownica „ i „Całun”. Na zakończenie autor przedstawił dwa wiersze „Równolegle” i „Zawiodłęm”.

Po spotkaniu były dostępne tomiki do kupienia.

Dziękujemy za żywiołowy występ poety.

Spotkanie opisała Halina Główkowska, zdjęcia wykonał Ryszard Misiorek.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *