Spotkanie z młodym poetą Arturem Dębskim

Klub nad Silnicą spotkanie w dniu  6 kwietnia 2019 r. z młodym poetą  Arturem Dębskim i towarzyszącą mu sekcją teatralną Świętokrzyskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Wstępem do tego sympatycznego spotkania był występ uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej im. L. Różyckiego prowadzony przez nauczycielkę Agnieszkę Kasiak i akompaniującego kompozytora i nauczyciela Łukasza Wosia.

Trzy dziewczynki grające na skrzypcach prowadzone przez nauczycielkę, wykonały radosna muzykę „Muszka flejtuszka” grała Zosia Rębosz z 2 klasy, następny utwór Hermana Klebanowa „Taniec milionerów” (muzyka irlandzka) wykonała Zosia Świeboda z 4 klasy i koncert skrzypcowy h-mol cz. 3 Oskara Riedinga zagrała Monika  Szczerek z 2 klasy.

Po występie nastrój był pogodny i droga wolna do prezentacji poezji naszego poety  Artura.  Chętni byliśmy nowych wrażeń artystycznych. Panie na sali zostały uhonorowane wierszem sławiącym  ich zalety. Poetę przedstawiła prowadząca spotkanie Halinka, a jego drogę życiową i artystyczną  Lidia Dębska matka poety i uczestniczka  sekcji teatralnej.

Nasz gość urodził się w Kielcach w roku 1977, tu ukończył szkołę i tworzył poezję i pracował przez 12 lat . Obecnie mieszka  z żoną w Opatowie, gdzie odnalazł spokój, ciszę, brak zgiełku i bliskie otoczenie przyrody i historii.

Wydaje i tworzy  tomiki poezji , także prozę. Często w słownictwie używa zwrotów staropolskich. Mówi o sobie, że w poezji za głównego bohatera uważa człowieka, jego opisuje i do niego zwraca się starając przekonywać szczerością, nawołuje do odkłamywania realiów życia i popiera walkę z anarchią. Świat musi się zmienić, musi być bliższy człowiekowi,  trzeba więcej z sobą rozmawiać, wzajemnie się otwierać i mniej używać środków, które odrealniają życie przez wirtualne kontakty. Zadeklamował swój utwór pt „ .Oświecenie”.

 Potem  wystąpiły koleżanki z sekcji teatralnych przyjaciół: Berta świetnie wygłosiła dwa wiersze „Staruszka” i „Nie pytaj”  dalej autor przedstawił  „Rozmowy”. Halinka „Basztę” i „Cały mój sens”.Autor wygłosił wiersz „ Do pióra”. Następnie Małgosia dramatycznie przedstawiła dwa wiersze „Obłuda” i „Przez zęby”. Lidka miała do przedstawienia hołd dla kobiet  w wierszu „ Czarownica „ i „Całun”. Na zakończenie autor przedstawił dwa wiersze „Równolegle” i „Zawiodłęm”.

Po spotkaniu były dostępne tomiki do kupienia.

Dziękujemy za żywiołowy występ poety.

Spotkanie opisała Halina Główkowska, zdjęcia wykonał Ryszard Misiorek.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *